Загальна інформація



Історія школи

Перша письмова згадка про с.Переспа датується початком  XIV ст. в історичних пам’ятках князів  З.Тройдена і В.Мазовецького в справі розмежувань земель.

За переказами с.Переспа існує приблизно 650-700 років. Офіційна згадка в документах про село датується 1426 роком.  В грамоті земовіта та князя Мазовецького .

Немає достоіменних писемних даних про культурно-освітнє життя селян с.Переспа. В земельних  метриках 1800р., які складали в селі, ніде не зустрічалися селянські підписи. Це свідчить про те, що в селі не було школи.

І лише відомо, що до першої світової війни за Австро-Угорщини в селі була початкова школа, у якій учителював вчитель Козира. Навчання проводилося у дві зміни. У 1915-1917рр. навчання проводила вчителька п.Крипчук. У цій школі два рази на тиждень навчання  велося на польській мові, а один раз на тиждень приїжджав священник  з Волиці. На той час школи розміщувались у сільських  хатах. Місце їх розміщення часто змінювалось по різних причинах, однією з них була пожежа, під  час якої згоріла ціла вулиця. В той час учителював п.Савіцкі. У старожилів села збереглася назва школи «канцелярія»,  чому саме таку назву школи дали на той час , згадати ніхто не може.

Життя йшло вперед ,  збільшувалась кількість дітей, тому у 1927-1932рр. почалося будівництво школи.

Із спогадів Шевчука Івана Савковича з записів Черкаса Н.С.(1986р.)

«Будівництвом школи займався сільський  комітет, головою якого був  Дубик Петро, члени  - Гупало Теодор, Філяс  Василь, Філяс Михайло, Шевчек Петро. На той час вчителем школи  працював  Хмара Олександр, який давав корисні поради при бувництві школи.

Цеглу брали із панської цегельні в с. Переспа. Оплата робітникам приблизно 2-3 злотих за день. Оплату  вів п.Країнський  Єдмунд.»

Навчання в новій школі на той час почалося у 1936році, да була знову ж таки початкова школа. Завідувачем був Хмара О.. Навчання велося у дві зміни 1 кл, 3 кл.зранку, а 2 кл. і 4кл. після обіду.

У 1937 році на допомогу прийшов вчителювати ще один вчитель Йосип Караван. До 1939 року в селі було 26 неписьменних, 2 жителі  мали середню спеціальну освіту (працювали вчителями в районі), один житель мав вищу освіту, решта населення мало  початкову освіту.

Під час війни функціонувало 4 класи початкової школи. Але повністю змінився вчительський склад. На той час працювали і жили в селі на квартирах в селян такі вчителі п.Баюрна, п.Табаківна, п.Рацигелька.

У післявоєнні роки 1946р. в с. Переспа знову ж таки була початкова школа, якою завідував Ляш О.. У той же самий період ведеться  добудова до школи.  Завдяки добудові у кожному класі навчання велося окремо. Побільшала й кількість вчителів. В той час почали працювати п.Романчук з Волсвина, Ващук Василь  з Копитова, Луцюк Григорій з Горбкова, Марко М. з Волиці.

З 1949 р. в селі почала функціонувати семирічка, директором якої був Сачок Ярослав родом з Ількович. Працювали вчителі Сачок Єлизавета, Мацюк С.В., Мацюк Д.П., Антонюк М., які вчили початкові класи, а також Шостак А., Білянська Н., Ковальчук Г., Томашовська О., які навчали старші класи.

З 1953 року директором школи став Тимчик Константин Петрович, який родом був з Бердичева. На той час змінився і вчительський склад.  Працювали п.Капелусь, Кохалевич Галина, Мурська Любов, Притула Катерина, Іванець Параскевія, Задорожний Володимир, п.Дуда, Томашівська О.М., Гентуш М., Войтович М., Грабова Д.І., Грабовий В.І., Гой Л.А..

З 1960 року школа отримала назву Загальноосвітньої трудової політехнічної школи. Збільшувалась кількість учнів, класів, класних приміщень не вистарчало, тому навпроти школи звели просту дерев’яну хату, де розмістили два класи і шкільну їдальню. Також побудували шкільний будинок, у якому було два класи.

Пізніше при школі почав працювати консультпункт Сокальської заочної середньої школи ( 9, 10,11), при якому  навчалися мешканці села.

У 1968 році директором школи стає Ващук Микола. На той час у школі працює 11 вчителів. З них з  вищою освітою-7, 4- с/спеціальною. До списку вчительського складу додалися Ващук Р., Шклянка І., Шушко І., Шушко І., Притула Т., Олійник А..  З 1974 року в Переспівську школу почали ходити діти с.Зубкова.

З 1975 року директором школи став Жеребецький Степан Іванович за фахом філолог його дружина Жеребецька Ярослава Ярославівна – математик. За період від 1975 по 1991рр. пройшла невелика плинність кадрів, прийшли нові вчителі: Покотило І.І., Дробиняк Я., Дубик М.С., Прокоп Г.Я., Цар В.М., Жеребецький В.І., Олійник М.В., Стахів О.Д., Ткачик С.Я.,  Черечін Г.О., Грабова І.С..

З 1992 року директором школи став  Покотило Іван Іванович,  під керівництвом якого школа перейшла в нове пристосоване під школу приміщення. Потужність школи – 100 учнів.

Змінювались не тільки вчителі, змінювалось життя суспільства, школи. На зміну старому устрою приходив новий устрій, який вимагав нових змін. У школі були жовтенята, діяла піонерська дружина, комсомольська організація, працював учком. Продовжував розвиватися  шкільний хор, вокальний ансамбль, драматичний гурток. Школа брала активну участь у всіх міроприємствам районного, а, інколи, й обласного значення. Учні школи неодноразово були призерами районних предметних  олімпіад. Велася і вдосконалювалася відповідна методична робота, розглядалися різні питання спрямовані на покращення ефективності навчального процесу, матеріальної бази школи.

У 2003 р. перейшли в нове приміщення яке функціонує в даний час.