Історія Поторицької ЗШ І-ІІІ ступенів



Звивистою   срібно-голубою  стрічкою  з   півдня   на   північ  несе   ріка   Західний   Буг свої води, петляючи  між  долинами  та   горбами.    На  правому   березі  розташоване  мальовниче  село  Поториця.  Прибузьке  село  знаходиться  у  двох  кілометрах  на  південь   від  центра   міста   Соколя,  а  межі  обох   цих   населених  пунктів  сходяться.

Село ( під назвою “ Потаржича “ ) вперше згадується в історичних документах за 1492 рік. Але багаті лісами і родючі землі над Західним Бугом з давніх-давен були заселені хліборобськими племенами. За археологічними розкопками на високому березі Західного Бугу в західній частині села перші поселення виникли ще в ранньозалізному часі у ІІІ – VІ ст. до н.е.

Культурно-освітня робота в селі велася  товариствами та організаціями. Досить лояльною і культурною людиною був пан Дідушицький, як опікун молоді,збирач національних письмових пам’яток. У його Поторицькій бібліотеці було близько 30000 томів книжок і друків, 339 рукописів, 217 документів.

Про заволодіння Дідушицьким Поторицею у 1778 році свідчить будинок, побудований ним для свого економа. На склепінні підвалу будинку був напис       “ 1778 рік”. Цей підвал використовувався як катівня для кріпаків. На даний час в цьому будинку знаходиться школа.

Палац графів Дідушицьких був головною резиденцією в селі Поториця. Ця сім’я належала до роду давніх руських магнатів, які були власниками найбільших латифундій колишньої Польщі. Сам Дідушицький мало жив у с.Поториця, хоч силами кріпаків йому побудовано  цей палац. Сім’я його жила у Львові.

Освіта і культура в с.Поториця починала розвиватись з церкви, при якій була організована церковно – приходська школа.

Населення села було неписьменним. Перша однокласна дерев’яна школа в селі була побудована у 1902 році на кошти громади ( містилась на території сьогоднішнього дитячого садка ). Пізніше була побудована цегляна однокласна школа з помешканням для вчителя. Навчання здійснювалось на польській мові, українська мова вивчалась як предмет 2-3 уроки в тиждень.

Незважаючи на те, що за 3 кілометри у Сокалі вже з 1910 року діяли три початкові школи, середня ( гімназія ) і семінарія ( педучилище ),із жителів Поториці ніхто в них не вчився. Навчання в середній школі було платне.

До І Світової війн  була в Поториці однокласова початкова школа, а згодом двокласова. В 20 –х роках напроти церкви відділена запиленою площею від будинку-читальні “Просвіта”, була семикласова школа,де й жила родина польських вчителів Соколовських, які ставились з презирством до шкільної дітвори. В селі відомою людиною був Марко Бобешко,  який провадив просвітницьку роботу в селі.

19 липня 1944 року Поториця була звільнена від гітлерівських військ.

З перших тижнів визволення у селі відновилось повнокровне життя. Розпочала свою роботу школа, почалася відбудова господарства села

В 1957р було відкрито 4 клас. В школу прийшли вчителі Барвінко Г.П.  та Барвінко Н.П

1963 р. початкова школа реорганізована у восьмирічну

1986р. завершено будівництво нового корпусу школи

1990р. Школа реорганізована в середню

Вони керували школою:

·         Барвінко  Григорій Павлович(1958-1964)

·         Гуменчук Ганна Іванівна( 1964-1973

·         Возняк Роман Іванович(1973  -1989)

·         Пірко Софія Іванівна (1989-1994)

·         Кочірко Анна Петрівна (1994-1999)

·         Мазурик Ірина Ігорівна (1999-2013)

·         Тимчук Олександр Степанович (2013-2014)

·         Фарин Лариса Петрівна (з 2014-...)

Зараз школа – це будівля, що потопає в зелені дерев, приваблює до себе дзвінкими голосами дітей, красивими квітниками, радістю та веселощами.