ГРВІ у дітей



 

ГРВІ — захворювання, на яке хворіє кожна дитина в середньому не менше, ніж два-три рази на рік. Зазвичай дитина застуджується восени та взимку через контакти з вірусами, з якими найчастіше стикається під час спілкування з іншими дітьми в дитячих садках, школах.

 

Що таке ГРВІ?

ГРВІ — гостра респіраторна інфекція, збудником якої є віруси, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Застуду можуть викликати більш 200 видів вірусів, але найчастіше збудником ГРВІ у дітей виступають риновіруси. Інкубаційний період застуди становить від двох до трьох днів, а тривалість не повинна перевищувати два тижні.

Слабкість, апатія, кашель, чхання, біль у горлі — симптоми, які характерні не тільки для ГРВІ, а й для багатьох ГРЗ (гострих респіраторних захворювань). ГРЗ - узагальнений термін, який вказує на інфекції, які вражають верхні дихальні шляхи. До ГРЗ належать:

фарингіт;

ларингіт;

риніт.

Головна відмінність між ГРВІ та ГРЗ полягає в тому, що гостре респіраторне захворювання викликається не тільки вірусами, а й бактеріями. Вірусна інфекція у дітей лікується симптоматично, а за ГРЗ можуть призначити антибіотики. Тому для постановки правильного діагнозу і призначення лікування потрібно записатися на консультацію до педіатра.

 

Як проявляються дитячі респіраторні захворювання?

На початку хвороби дитина починає відчувати загальне нездужання: почуття «розбитості», ломоту в м'язах. Перші симптоми застуди у дітей:

нежить і закладеність носа;

почервоніння горла;

ріжучий, ниючий біль у горлі, що посилюється під час ковтання;

підвищена температура (температура за ГРВІ може перевищувати 38℃);

головний біль;

загальна слабкість, сонливість, млявість.

Якщо віруси спочатку вражають ніс, з нього починає виділятися слиз, який дозволяє вимити віруси з носових пазух. Через два-три дні після появи перших симптомів застуди слиз може стати зеленого, білого або жовтого кольору.

 Кашель за ГРВІ з'являється через ураження вірусом верхніх дихальних шляхів. Під час кашлю може виділятися мокротиння, що робить його схожим на «булькання». У деяких випадках можуть з'являтися інші симптоми ГРВІ у дітей: біль у м'язах, тиск у вухах, втрата запаху і смаку, сльозотеча. Немовлята під час застуди можуть сильніше вередувати, погано спати, відмовлятися від їжі.

 

Причини появи застуди у дитини

Основна причина застуди у дитини — потрапляння в організм нового вірусу, до якого ще не встигли виробитися антитіла. Фактори, що провокують ГРВІ:

авітаміноз;

недавно перенесені захворювання, травми, операції;

переохолодження організму;

нестача в раціоні дитини макро- і мікроелементів;

контакт з людиною, хворою на ГРВІ.

Запалення верхніх дихальних шляхів може викликати дуже сухе або холодне повітря, механічна травма слизової гортані, різкий перепад температури. Немовлята і діти молодшого віку частіше хворіють на застуду, ніж підлітки чи дорослі люди. Це пов'язано з тим, що імунна система немовляти тільки починає формуватися і не здатна самостійно захищати організм від патогенів.

 

Ускладнення респіраторних вірусних інфекцій у дитини

Вірусна інфекція у дітей може викликати ускладнення внаслідок приєднання бактеріальної інфекції або недотримання рекомендацій педіатра з лікування. Можливі ускладнення ГРВІ:

середній отит (гостра інфекція вуха);

гострий гайморит;

ангіна;

круп;

пневмонія;

бронхіт;

бронхіоліт (вірусна інфекція нижніх дихальних шляхів).

Для мінімізації ризику розвитку ускладнень ГРВІ можна зробити щеплення від пневмококової інфекції. Перед проходженням вакцинації запишіть дитини до педіатра для розробки індивідуального плану щеплень.

 

Діагностика дитячих ГРВІ

За появи болю в горлі, кашлю і нежитю у дитини необхідно записатися на прийом до педіатра. Звернутися до лікаря також необхідно як за високої температури у дитини (вище за 38℃), яка не знижується більше за два-три дні, так і за незначного підвищення температури у немовляти.

 

Якщо тривалість застуди у дитини перевищує 14 днів, це може вказувати на розвиток ускладнень, для виключення яких потрібно проконсультуватися з педіатром.

Для лікування ГРВІ у дітей не рекомендується використовувати антибіотики. Для лікування застуди у дитини педіатр може прописати ліки для зняття симптомів. Симптоматичні ліки від застуди:

жарознижувальні;

судинозвужувальні краплі для зняття набряклості зі слизової оболонки носа.

Для лікування застуди вдома лікар також може призначити аерозолі та таблетки для зменшення больового синдрому, знезараження ротоглотки. Самолікування або відсутність лікування застуди може призвести до розвитку ускладнень.

 

Харчування і обмеження за ГРВІ у дитини

Харчування за ГРВІ може включати нежирну рибу і м'ясо, приготовані на пару, тушковані овочі, бульйони, яйця, кисломолочні продукти. Якщо дитина під час застуди не хоче їсти, то змушувати її не потрібно. Для запобігання подразнення слизової оболонки горла з раціону потрібно виключити деякі продукти:

смажені, гострі страви;

печиво, сухарі;

солодощі (цукор знижує активність клітин імунітету (лейкоцитів), що уповільнює одужання).

Щоб позбутися застуди, потрібно стежити за питним режимом дитини. Тепла вода дозволить швидше вивести токсини та зменшити прояв симптомів (біль у горлі). Крім води, дитині можна давати трав'яні чаї, компоти, морси.

 

За підвищеної температури, виділення гною з носа і сильного кашлю гуляти з дитиною на вулиці не можна. Якщо симптоми застуди у дитини вже не простежуються, після консультації з педіатром можна включити в денний режим прогулянки тривалістю від 15 хвилин до пів години.

 

За застуди без температури потрібно орієнтуватися на інші симптоми (нежить, біль у горлі, слабкість, головний біль) і самопочуття дитини. Якщо педіатр дозволить гуляти на вулиці, контактувати з іншими дітьми не потрібно до повного одужання.

 

Профілактика дитячої застуди

Найкращою профілактичним заходом, що дозволить уникнути ГРВІ, є зміцнення дитячого імунітету, якому сприяє фізична активність, регулярні прогулянки, харчування, збагачене мінералами, клітковиною і вітамінами. Для вироблення імуноглобулінів у раціон дитини рекомендується включати продукти, що містять:

пробіотики (кефір, натуральний йогурт);

Омега-3 (червона риба, морепродукти, волоські горіхи);

селен (вівсянка, перловка, насіння);

цинк (горох, спаржа, гарбуз, какао);

вітаміни С, А, Е.

Для профілактики ГРВІ слід мити руки з милом не менше за 20 секунд або використовувати дезінфікувальні засоби, якщо немає можливості помити руки. Щоб уникнути проникнення інфекції в організм, на вулиці не варто торкатися до обличчя немитими руками.

 

Слід уникати контакту з людьми, в яких спостерігається кашель і нежить, оскільки віруси можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом. Якщо один з членів сім'ї застудився, слід обмежити спілкування дитини з хворою людиною і виділити застудженому окремий посуд і предмети домашнього використання.

 

Коли у дитини збільшується інтелектуальне або фізичне навантаження (перші дні в школі), вона потрапляє в стресову ситуацію, яка може спровокувати ослаблення імунітету. У цей період потрібно стежити, щоб дитина повноцінно відпочивала (тривалість сну не повинна бути менша за вісім годин) і дотримувалася розпорядку дня. Якщо дитина під час сезонних епідемій ходить у садок або школу, то для профілактики можна промивати ніс солоною водою для зниження ризику захворювання на ГРВІ.

 

Укутування дитини, спрямоване на її захист від впливу негативних зовнішніх чинників, може перешкодити формуванню імунітету. Для запобігання появі ГРВІ у маленької дитини потрібно одягати її за погодою, не допускаючи перегрівання або переохолодження організму. Восени та взимку в раціон можна включити лимон, журавлину, якщо у дитини немає алергії на зазначені продукти.