Здоров'я дітей



"Здоров'я - це все, але все без здоров'я - ніщо" (Сократ)

Батьки довірили нам найдорожче – своїх дітей. І тому, піклування про охорону життя і здоров’я дітей є одним з найважливіших завдань нашого колективу.
Наша мета — зростити малят загартованими, бадьорими – здоровими!

 

 Здоров’я –  найважливіша цінність не лише окремо взятої людини, але й загалом усього суспільства. Щоб людина мала змогу піклуватися про своє здоров’я, про розвиток, вона повинна свідомо ставитися до життя, як до найважливішого дарунку природи. Тому формувати культуру здоров’я особистості, прищеплювати розуміння пріоритету здорового способу життя, надавати ґрунтовні знання про основи здоров’я потрібно дітям з раннього віку, щоб знання, вміння, та навички перейшли у звичні необхідні потреби.

     Батьки завжди прагнуть бачити своїх малят здоровими, та щасливими, фізично розвиненими, загартованими, захищеними від усіляких негараздів, тому турбота про здоров’я дітей – найважливіша праця  у закладах  дошкільної освіти. 

     У Законі України «Про дошкільну освіту» окреслені обов’язки держави щодо піклування про збереження та зміцнення здоров’я дітей дошкільного віку. Цілісний розвиток дитини як особистості – головна мета модернізації дошкільної освіти на сучасному етапі розвитку держави, а це, зокрема, передбачає турботу про здоров’я дошкільника – стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, психічний комфорт, позитивне самопочуття, спокій, рівновагу, задоволення, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад.

     Дошкільний вік є вирішальним у формуванні фундаменту фізичного та психічного здоров’я. Дуже важливо саме на цьому етапі сформувати у дітей базу знань та практичних навичок здорового способу життя. Дослідження науковців свідчать, що у формуванні здоров’я дітей 20% належить спадковості, 20% – екологічному чиннику, 10% – медичному забезпеченню, а 50% – умовам навчання і виховання та способу життя дітей.

      Відомо, що для збереження й зміцнення здоров’я необхідні: рухова активність, повноцінне харчування, додержання режиму праці. Змушувати дитину вести здоровий спосіб життя неможливо, але прищеплювати, виховувати здоров’язберігаючі компетенції необхідно.

        За сучасними науковими підходами структурними складовими здоров’я визначено:

  • Психічне здоров’я – стан психічної сфери людини.
  • Фізичне здоров’я, що розглядається як поточний стан функціональних органів і систем організму;
  • Духовне здоров’я – це стан духовного світу особистості.
  • Соціальне здоров’я – система цінностей, настанов і мотивів поведінки в соціальному середовищі.

     Так в освітній лінії «Особистість дитини» Базового компонента дошкільної освіти – приділено значну увагу збереженню та зміцненню здоров’я дитини, його значенню для повноцінної життєдіяльності, дотриманню правил здоров’язберігаючої поведінки, ознайомленню з будовою свого тіла, гігієнічними навичками за його доглядом; належністю до певної статі; продуктами харчування; основними показниками власного здоров’я, цінністю здоров’я для людини.

        На рівень розвитку таких компетенцій впливає безліч факторів: родина, колектив, засоби масової інформації. Здоров’я дитини починається в сім’ї, – такого висновку дійшла всесвітня організація охорони здоров’я на основі численних досліджень. Тому в сучасних умовах педагогічна просвіта батьків має стати водночас і формою, і умовою спільної праці ЗДО і родини у розв’язанні проблеми формування здорового способу життя.

        Важливим аспектом діяльності педагогів ЗДО є різнобічний і гармонійний розвиток дітей, створення умов для збереження, зміцнення і відновлення їхнього здоров’я, розвиток рухових та фізичних якостей, формування у дошкільників здоров’язбережувальної компетентності, основою якої є життєві навички, що сприяють фізичному, психічному, соціальному та духовному здоров’ю. Всі види діяльності дітей у ЗДО мають бути валеологічно обґрунтованими, тобто побудованими з урахуванням базових потреб дошкільників: потреби у саморозвитку, грі, наслідуванні, набутті досвіду.

Як уберегтися від коронавірусу:

поради для батьків

      Пропонуємо перелік з декількох важливих кроків для батьків, які допоможуть їм захистити себе та дітей від зараження вірусами:

1. Тримайте дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря).

Чому це важливо?

    Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

2. Тримайте хворих і здорових дітей окремо.

3. Уникате контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1-2 м від хворих людей.
4. Шукайте альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в Інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу.

Чому це важливо?

Краплі, що містять віруси, можуть переміщатися не менше, ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

5. Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання.

      Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою, коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

Чому це важливо?
        Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

6. Навчіть дітей правильно мити руки.

• Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.
• Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.
• Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей, носа або рота.

Чому це важливо?

       Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

7. Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся.

         Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи, дверні ручки, поручні, клавіатури комп’ютера, телефони і іграшки.

         Чи видаляє мило і вода при очищенні респіраторні віруси, включаючи SARS-CoV-2?

        Так, застосування мила і води дозволяє ефективно очистити поверхні.
Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезинфікуючі засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезинфікуючих засобів, на етикетці продукту.

Чому це важливо?

       Точний термін виживання вірусу SARS-CoV-2 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об’єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.