Тридцять цікавих рольових ігор для дітей




Рольові ігри - хороший спосіб розвивати у дитини навички, які будуть корисні у майбутньому

Тридцять цікавих рольових ігор для дітей

Імовірно, ви бачили, як ваша дитина «розмовляє» з кимось по іграшковому телефону або грає «у керівника». Можливо, у своїх іграх вона переслідує грабіжників або лікує хворих. Такі ігри називаються рольовими.

Рольові ігри - важлива частина навчання і розвитку дітей. Вони дозволяють дитині розвивати уяву і відпрацьовувати різноманітні навички у безпечних для себе умовах. Рольові ігри дуже подобаються дітям, вони дозволяють їм обмінюватися ідеями. За допомогою таких ігор діти уявляють, ким хочуть стати в майбутньому.

Важливість рольових ігор для дітей

Рольові ігри для дітей - один з кращих способів розвинути їх творчі здібності та уяву. Під час гри в уяві дитини народжуються нові світи, вона вигадує і розігрує різні історії.

Діти пізнають навколишній світ за допомогою почуттів. Вони спостерігають і слухають, торкаються усього і пробують все на смак. Коли дитина ще зовсім маленька, вона ще нічого не знає і в усьому покладається на своїх батьків. Однак у міру зростання у неї розвиваються почуття і з'являється власний досвід пізнання світу. Якщо ви будете заохочувати рольові ігри дитини, це допоможе їй розвинути соціальні навички. Дитина вчиться робити розумний вибір і вирішувати різні проблеми. Розглянемо кілька причин, чому рольові ігри важливі для дітей.

  • Рольові ігри дають можливість дітям проживати ситуації, з якими вони не стикаються у повсякденному житті. Рольові ігри допомагають дитині зрозуміти, що їй подобається, а що - ні, що її цікавить і на що вона здатна. Іноді це допомагає дитині у виборі професії.
  • Діти розігрують ситуації, які бачать навколо. У рольовій грі вони відтворюють свій досвід. Наприклад, коли вони грають у ляльки, вони бачать у них себе і висловлюють через них свій досвід. Діти використовують рольові ігри, щоб висловлювати свої почуття і нові ідеї. Для них це найпростіший спосіб самовираження.
  • Діти вчаться у людей, які їх оточують. Рольові ігри допомагають дітям розвивати соціальний та емоційний інтелект. Діти вчаться розуміти соціальні сигнали, керувати своїми емоціями, приймати рішення і виконувати різні дії.
  • У ході рольових ігор діти набувають таких складних навичок, як ведення переговорів і торгів, висловлювання власних суджень, планування і застосування планів на практиці.
  • Діти краще вчаться у групах. Їм потрібне спілкування з однолітками і дорослими, щоб навчитися чомусь новому.
  • Коли у дитини немає можливості гуляти на вулиці, рольові ігри для неї - хороший спосіб проявляти фізичну активність. У ході таких ігор дитина може бігати або долати перешкоди. Крім того, рольові ігри допомагають розвивати велику і дрібну моторику.
 
 

30 ідей для дитячих рольових ігор

Рольові ігри - веселий та цікавий спосіб розважити дитину і розвинути у неї нові навички. Розглянемо 30 ідей для рольових ігор, які, безсумнівно, сподобаються вашій дитині.

1. Гонка з перешкодами. Для цієї гри можна використовувати стільці, меблі, коробки тощо. Усе це допоможе перетворити кімнату у чудову тренувальну площадку. Запропонуйте дитині пройти всю смугу перешкод. Щоб ускладнити завдання, можете встановити їй час на проходження. Якщо у вас кілька дітей, вони можуть проходити смугу перешкод по черзі. Діти повинні відчути командний дух, тому не варто перетворювати цю гру у змагання.

Гонка з перешкодами розвиває дитину розумово і фізично. Якщо дати їй пограти у цю гру кілька годин, вона відчує втому.

2. Шеф-кухар. Це одна з найпростіших рольових ігор для дітей. На кухні ви можете знайти усі предмети, необхідні для гри. Дайте дитині фартух, а ковпак кухаря можна зробити із газети. Візьміть ложки, виделки, тарілки та інше кухонне приладдя і видайте дитині замовлення. Не забудьте похвалити старання дитини і смак їжі, яку вона приготує.

Подбайте про безпеку дитини. Не давайте їй гострих предметів і не дозволяйте вмикати плиту.

3. Учитель. Ця гра добре підходить для найменших дітей і дошкільників. Часто старші діти навчають алфавіту молодших. Гра у школу подобається практично усім дітям. Дайте дітям дошку і кольорову крейду - і вони годинами будуть навчати один одного.

Якщо у сім'ї лише одна дитина, у ролі її учнів можуть виступати м'які іграшки чи ляльки. Гра у школу - це хороша можливість для дитини попрактикуватися у написанні букв і чисел.

4. Перукар. Ця гра може бути цікава дитині, якщо вона сама хоча б раз побувала у перукаря. Попросіть її зробити вам зачіску - для цього дайте їй фартух та гребінець. Просто розслабтеся і дозвольте дитині проявити фантазію. Легкий масаж голови розслабить вас.

Якщо у вас кілька дітей, ви можете попросити одну дитину зробити зачіску іншій. Дозвольте дітям використовувати дзеркало, щоб помилуватися результатами своєї роботи. Для гри у перукаря також можна використовувати ляльок.

5. Лікар. Це одна з найпопулярніших рольових ігор. Для гри у лікаря дитині знадобиться білий халат, медична маска і предмети, які імітуватимуть стетоскоп, шприц тощо. Набір для гри у лікаря можна купити у будь-якому магазині іграшок. Дозвольте дитині побути лікарем, а самі зіграйте роль пацієнта. Така гра допоможе дитині подолати страх перед походом до лікарні або перед щепленнями.

6. Працівник зоопарку. Для цієї рольової гри можна використовувати м'які іграшки. Покладіть іграшки на підлозі і дозвольте дитині «подбати про тварин». Вона повинна регулярно годувати їх, прибирати за ними і стежити, щоб вони не захворіли. Якщо якась тварина у зоопарку захворіє, дитина повинна доглядати за нею.

7. Фермер. Ця гра схожа на попередню. Але на цей раз дитина займається сільським господарством. Вона сіє і збирає урожай, а також доглядає за тваринами.

Ця гра буде особливо корисна, якщо у вас є город. У ході гри ви можете навчити дитину саджати насіння і вирощувати рослини, а також пояснити їй, звідки беруться різні продукти харчування.

8. Турист. У цю гру часто грають у багатьох сім'ях. Головна дія у цій грі - розкладання намету. Це дуже подобається дітям. Ви можете розкласти намет у дворі або навіть у квартирі. Якщо ви живете у приватному будинку, ви можете навіть розпалити багаття і підсмажити маршмелоу. Біля багаття ви можете розповідати історії або співати пісні.

9. Будівельник. Запропонуйте дитині залучити свою уяву і побудувати будинок з предметів, які вона може знайти у будинку. Якщо у вас двоє або більше дітей, один з них може грати роль архітектора, який проектує будівлю, а інший - інженера, який вибирає будівельні матеріали. Потім вони разом можуть побудувати будинок. Ця гра подобається дітям будь-якого віку.

10. Садівник. Якщо у вас є сад або город, ви можете показати дитині, як саджати насіння та саджанці. Також ви можете розповісти дитині про добрива та пестициди і про те, як робити компост із побутових відходів. Дитина буде рада побачити, як із насіння, яке вона посадила власноруч, виростає рослина.

Якщо у вас немає власного саду або городу - нічого страшного. Ви можете саджати насіння і вирощувати рослини у вазонах. Головне - дозволити дитині доглядати за рослинами, поливати їх, підживлювати і спостерігати за тим, як вони ростуть.

11. Піцайоло. Дозвольте дитині стати піцайоло і створити свій кулінарний шедевр. Використовуйте для гри коробку для піци, картон, шматки тканини і кольоровий папір. Також можна використовувати порожні пляшки від кетчупа і майонезу. Виріжте із картону круг - це буде основа для піци. У ролі інгредієнтів можна використовувати шматочки тканини і кольорового паперу. Нехай дитина проявить фантазію і сама придумає начинку для піци.

У цій грі ви можете зіграти роль клієнта, а дитина приготує піцу на ваше замовлення. Крім того, що ця гра зможе розважити дитину, вона добре розвиває дрібну моторику.

12. Шукач скарбів. Дітям подобається грати роль детективів або піратів, які шукають скарби. Давайте дитині підказки у вигляді записок або намалюйте карту. Коли дитина знаходить нову підказку, вона на один крок наближається до скарбів. Залежно від віку дитини, ви можете спрощувати або ускладнювати завдання. Наприклад, ви можете встановити ліміт часу на пошук підказки. Якщо у вас кілька дітей, вони можуть змагатися у пошуку скарбів або об'єднатися у команду. Така рольова гра може розвинути у дітей навички вирішення завдань, командної роботи тощо.

13. Ветеринар. Діти люблять тварин, тому гра у ветеринара їм сподобається. Для неї можна використовувати м'які іграшки. Дайте дитині пластмасовий ніж, який замінить у грі скальпель, і кілька шприців. Дитина годинами може лікувати тварин: робити їм уколи, перев'язки, доглядати за ними. У цю гру можуть грати кілька дітей: одна дитина може проводити лікування, а інша - доглядати за тваринами. Одна дитина навіть може зіграти роль тварини - це зробить гру ще веселішою.

14. Бібліотекар. Зробіть маленьку бібліотеку із дитячих книг і дозвольте дитині бути у ній бібліотекарем. Вона видаватиме книги і робитиме позначки у формулярі. Також ви можете запропонувати їй зробити каталог і питати її, чи є у цьому каталозі та чи інша книга. Ця гра розвиває у дитини дбайливе ставлення до книг і нестандартне мислення. Коли дитина у ролі бібліотекаря спілкується з відвідувачами, вона розвиває навички соціальної взаємодії.

15. Листоноша. Дайте дитині кілька конвертів і зробіть із картонної коробки поштову скриньку. Дитина буде грати роль листоноші: відправляти пошту, продавати марки тощо. За допомогою цієї гри діти вчаться взаємодіяти із людьми і правильно поводитися з грошима.

16. Ресторан. Для цієї гри знадобляться блокнот, рушник (його дитина повісить як офіціант через руку) і форма (підійде навіть шкільна). М'яка іграшка може виступити у цій грі у ролі кухаря, а картонну коробку можна використовувати замість кухонної плити. Дайте дитині для гри посуд, що не б'ється. Ця гра вчить дитину ввічливому спілкуванню і командній роботі, а також розвиває у неї спритність.

17. Банк. Ця гра схожа на гру у листоношу, але у ній використовуються гроші. Ви можете взяти гроші із гри «Монополія» або просто нарізати паперу.

Навчіть дитину класти гроші на банківський рахунок і знімати їх. Також ви можете зробити із коробки сейф і показати, як у ньому можна зберігати цінності.

18. Офіс. Дітям подобається імітувати дії офісних працівників (наприклад, дзвонити по мобільному телефону), особливо, якщо так роблять їх батьки. Усе, що потрібно для гри в офіс - це стіл, стілець і портфель. Покладіть у портфель кілька газет, ручок і олівців. У певний час дитина повинна приходити на роботу. Можливо, вона захоче одягти офіційний одяг. Ви можете зробити для дитини ноутбук: скласти вдвоє аркуш картону і намалювати на ньому екран і клавіатуру.

19. Цирк. Ви можете використовувати обручі і м'які іграшки, щоб зіграти у цирк. Дозвольте дитині розфарбувати обличчя і одягтися так, щоб зіграти роль клоуна. Також вона може виступити у ролі ведучого, дресирувальника або фокусника. Вам залишається тільки зайняти місце у залі для глядачів і насолоджуватися видовищем.

20. Пральня. У цій грі дитина приймає одяг у клієнтів (у їх ролі виступають м'які іграшки та ляльки). Дитина пере одяг і повертає його назад. На перший погляд ця гра здається примітивною, але вона вимагає від дитини певних розумових зусиль. Вона повинна запам'ятати імена кожного клієнта і назви одягу.

21. Купання дитини. Дайте дитині ляльку-немовля і запропонуйте викупати її. Навчіть правильно тримати ляльку під час купання, використовувати мило, витирати ляльку насухо і одягати її. Після цього дитина може покласти ляльку спати. Ця гра вчить дитину відповідальності і співпереживання.

22. Автомийка. Для цієї гри можна використовувати практично будь-які речі, які є у будинку. Наприклад, ви можете накидати на стіл шарфи, штани, сорочки та інший одяг, щоб зробити тунель. Підсуньте стільці, щоб зробити його довшим. Дозвольте дитині пролізти крізь тунель, як машина проїжджає на автомийці. Щоб підсилити ефект, дитина може видавати звуки.

23. Ведучий ТВ-шоу. Це одна з найцікавіших рольових ігор для дітей. Запропонуйте дитині створити власне телешоу. Вона може придумати ідею і сценарій шоу. Це може бути випуск новин, серіал тощо - все, на що здатна фантазія дитини.

Виріжте з картону рамку. Це буде телевізор, у якому дитина буде показувати своє шоу.

24. Радіоведучий. Ця гра схожа на попередню. Діти люблять її, тому що вона дає їм багато можливостей для спілкування. Дайте дитині скручену у трубку газету - це буде її мікрофон. Також можете дати їй будь-який гаджет, щоб вона вмикала музику для своїх ефірів.

25. Вихователь дитячого садка. Ця гра добре підходить для тих дітей, які люблять немовлят. У грі можна використовувати ляльки або м'які іграшки. Завдання дитини у грі - годувати їх, змінювати їм підгузки і вкладати спати. Ця гра вчить дітей емпатії і відповідальності.

26. Поліцейський. Діти часто грають у поліцейських. Дозвольте дитині спробувати себе у цій ролі: розкривати злочини, регулювати дорожній рух тощо. Дитина може використовувати картонну коробку замість поліцейської машини і патрулювати місто.

27. Магазин. Зберіть різні предмети і розкладіть їх на дивані. Це буде ваш продуктовий магазин. Дитина повинна придумати ціну для кожного предмета. Вона може грати різні ролі: касира, продавця або покупця. Продавець повинен вітати кожного покупця і пропонувати йому допомогу. Касир повинен розраховувати покупців, а покупець, навпаки, платити за товари. Ця традиційна гра може навчити дитину багатьох навичок - усного рахунку, ввічливого спілкування тощо.

28. Музична група. Для цієї гри ви можете купити дитині іграшкові музичні інструменти або використовувати підручні засоби (ложки, тарілки тощо.). Використовувати можна все, що видає звук (наприклад, насипати рис у коробочку, налити воду в пляшки, зробити з картону трубку, яка буде імітувати флейту тощо). Після репетицій попросіть дитину влаштувати концерт.

29. Журналіст. Якщо ви думаєте, що у майбутньому ваша дитина може стати успішним журналістом, випускайте з нею газету. Запропонуйте їй вибрати для себе роль: редактора, репортера або фотографа. Дитина може придумувати уявні історії про те, що відбувається у її житті або у місті. Дитині сподобається ця гра, і вона із задоволенням буде збирати новини.

30. Космонавт. Дітям подобається космос і все, що з ним пов'язано. Тому вони можуть грати у космонавтів годинами. У ході такої гри ви можете вивчити з дитиною назви планет і розповісти їй відомості з астрономії.

Зробіть разом з дитиною ракету із картону. Також зробіть макети планет і розвісьте їх по всій кімнаті. Дитина може зіграти роль космонавта: літати на ракеті і досліджувати планети. У такій грі дитина розвиває свої творчі здібності, уяву та інші важливі навички, які принесуть їй велику користь у майбутньому. Також гра може допомогти дитині розвинути дрібну і велику моторику, дедуктивне мислення і здатність вирішувати завдання. Використовуйте будь-які речі, які знайдете у будинку, і весело проводьте час!